Seminarski i Diplomski Rad

 Pitagora sa Samosa 
Vrsta: Seminarski đ Broj strana: 10 đ Nivo: Srednja škola

Rodjen oko 569 pre Nove ere
Umro oko 475. pre Nove ere
Pitagorin otac je bio Minesarkus, a majka Pitija i bili su sa Samosa. Minesarkus je bio trgovac koji je došao iz Tire i postoji priča da je doneo žito u Samos u vreme gladi, i da je tako, u znak zahvalnosti, postao gradjanin Samosa. Kao dete, Pitagora je rano detinjstvo proveo u Samosu, ali je dosta putovao sa svojim ocem. Postoje odredjeni razlozi zbog kojih se Minesarkus vraćao u Tiru sa Pitagorom. Naime, tamo su ga učili Kaldian i drugi učeni ljudi Sirije. Izgleda da je, takodje, posetio Italiju sa svojim ocem. Malo se zna o njegovom detinjstvu.
Verovatno je imao dva brata, mada neki izvori govore da je imao tri. Izvesno je da je bio dobro obrazovan, učio je da svira liru, učio je poeziju i Homerove stihove. Bila su, pored njegovih učitelja, tri filozofa koja su uticala na Pitagoru dok je bio mladić. Jedan od najvažnijih je bio Ferikid, o kome su mnogi govorili kao o Pitagorinom učitelju.
Druga dva filozofa, koja su uticala na njega, i koja su ga uvela u svet matematičkih ideja bili su Tales i njegov učenik Anaksimandar, a obojica su živeli u Miletu. Po jednom izvoru je rečeno da je Pitagora posetio Talesa u Miletu kada je imao izmedju 18 i 20 godina. U to vreme Tales je bio star čovek i iako je ostavio veliki utisak na Pitagoru on mu verovatno nije bio učitelj. Bilo kako bilo on je doprineo tome da se Pitagora zainteresuje za matematiku i astronomiju i posavetovao ga je da otputuje u Egipat da uči više o ovim predmetima. Talesov učenik, Anaksimandar je u Miletu držao predavanja kojima je Pitagora prisustvovao. Anaksimandar je bio zainteresovan za geometriju i astronomiju i mnoge od njegovih ideja su uticale na Pitagorina shvatanja.
Oko 535. godine pre n.e. Pitagora je otišao u Egipat. Ovo se desilo nekoliko godina posle preuzimanja Samosa u ruke tiranina Polikrata. Postoje neki dokazi koji svedoče da su Pitagora i Polikrat bili prijatelji, a to potvrdjuju Pitagorino putovanje u Egipat sa pismom koje je Polikrat napisao. U stvari, Polikrat je imao savez sa Egiptom i to su bile veoma jake veze izmedju ove dve države. Razlozi Pitagorinog boravka u Egiptu su posete mnogim hramovima i učestvovanje u mnogim diskusijama sa sveštenicima. Prema Forfiru, Pitagori nije dozvoljeno da pristupi nijednom drugom hramu osim Dispolisu, gde je primljen u sveštenstvo posle izvršavanja obaveza neophodnih za pristup.
Nije teško povezati mnoga Pitagorina shvatanja. Neka od njih je nametnuo Društvu koje je on osnovao u Italiji i koje je delovalo u okviru granica Italije. Na primer, tajanstvonost egipatskih sveštenika, njihova odbojnost prema pasulju, njihova odbojnost čak i prema nošenju odeće od životinjske kože i njhova borba za očuvanje čistoće duše i nevinosti čovekove, bili su običaji koje će Pitagora kasnije prihvatiti. Forfir kaže da je Pitagora naučio geometriju od Egipćana, mada je, verovatno, već bio upoznat sa geometrijom, koju su ga naučili Tales i Anaksimandar.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!